Ručné párovanie platieb z bankového výpisu

Položky ktoré program nevedel automaticky spárovať musíme párovať ručne, alebo ich individuálne zúčtujeme priamo v DENNIKU UCTOV. Program nám ponúkne zoznam výpisov s položkami čakajúcimi na sparovanie. Vyberieme ten výpis, ktorého položky chceme ručne párovať a stlačíme klávesu ENTER. Pred nami sa zobrazí zoznam položiek z evidencie Transakcie na bankových účtoch ktoré ešte nemajú určený svoj dopad na účtovnú evidenciu - nie sú sparovane. Pri prezeraní si týchto položiek sa nám program snaží maximálne uľahčiť proces párovania. Spôsob práce si vysvetlime na debetných platbách:

Pri debetných platbách program zisti, čí účet príjmateľa už nie je evidovaný. Ak ešte nie je bankový účet príjmateľa evidovaný a z informácii na bankovom výpise vieme príjmateľa jednoznačné určiť, potom stačí stlačiť na takejto položke klávesu INSERT a pred nami sa zobrazí evidencia Adresár dodávateľov a odberateľov. V nej vyhľadáme príjmateľa a stlačíme ENTER. Program sa náš spýta, čí aktuálny bankový účet príjmateľa môže priradiť určenému klientovi.

Ak program vie komu patri účet príjmateľa pri debetnom obrate, potom automaticky ponuka jeho neuhradene došlé faktúry s hodnotami ich salda. Pre potreby slovenských firiem je zaujímavé aj pripojená rozkontácia faktúry, aby napríklad len pri úhrade DPH sme mali ľahšie rozhodovanie, ktorá faktúra bola uhradená. Program dokonca v zozname neuhradených faktúr vyhľadá ( na základe údajov na bankovom výpise ) takú, ktorá by s najväčšou pravdepodobnosťou ( preto ju program automaticky nesparoval ) mohla byt uhrádzaná aktuálnou položkou bankového výpisu.

V prípade, že máme jasno o aký druh platby ide stlačíme na takejto položke klávesu ENTER a program nám pri debetnom obrate dá nasledujúcu otázku:

UHRADA DF, UHRADA DOBROPISU OF, INE ZUCTOVANIE, SPECIAL.ZUCTOVANIE

1. UHRADA DF - dostaneme ďalšiu otázku, akým spôsobom chceme určovať uhrádzanú faktúru:

VYUZIJEME PONUKU PROGRAMU, HROMADNA UHRADA, URCIME INAK

1.A. VYUZIJEME PONUKU PROGRAMU
- ak vidíme v pomocnom okienku ponuku faktúry na úhradu od programu, ktorá zodpovedá skutočnosti, nemusíme zdĺhavo chodiť do knihy faktúr ale stačí ju vybrať z ponuky. Takýmto spôsobom by sme mali rýchlo spárovať čiastočné úhrady DPH.
1.B. HROMADNA UHRADA
- sa nedá nikdy automaticky spárovať. Preto v takom prípade nám program umožní hromadnú úhradu faktúr jedného klienta, ktorej spôsob určovania je rovnaký ako v prípade zúčtovania v DENNIKU UCTOV. Ak uhrádzame v zahraničnej mene, tak pri určení uhrádzanej faktúry nám program nedá možnosť určenia kurzového rozdielu. Je to preto, že program až pri realizácii pripravovanej úhrady vyráta kurzový rozdiel spolu s jeho zúčtovaním na základe kurzu, ktorým bola platba v banke zrealizovaná.
1.C. URCIME INAK
- vyberieme vtedy, ak vieme číslo jedinej uhrádzanej faktúry priamo zadať alebo vybrať v knihe faktúr.

2. UHRADA DOBROPISU OF - malo používaná voľba, kedy vraciame odberateľovi peniaze za napríklad uznanú reklamáciu. Program umožňuje zadanie konkrétneho čísla faktúry, alebo po stlačení klávesy F6 vyber priamo v Knihe vyšlých faktúr

3. INE ZUCTOVANIE - ide o jednoduchú účtovnú operáciu bez prepojenia na iné pomocne evidencie ako je napríklad prevod peňazí v rámci firmy z jedného nášho bankového účtu na iný. Po tejto voľbe náš program žiada o účet na strane MA DAT a v prípade členenia účtu aj stredisko, ku ktorému tato účtovná operácia prináleží. Program však ešte pred zadaním zúčtovania debetnej položky ponúkne zoznam často sa opakujúcich debetných operácii. Môžeme si v ňom vybrať tu ktorej Text operácie a zúčtovanie zodpovedá aktuálnej nesparovanej položke. Ak nechceme využiť ponuku programu, alebo v ňom nie je aktuálny typ zúčtovania stačí stlačiť ENTER na prvej prázdnej položke, alebo ukončiť vyber v zozname stlačením klávesy ESC. Zoznam častých debetných platieb je viazaný aj na účet príjmateľa. Ak program nájde v zozname operáciu s bankovým účtom rovnajúcom sa aktuálnemu účtu príjmateľa, potom na to upozorni a ponúkne takú operáciu ako prvú. Napríklad odvody do sociálnej poisťovne sa nedajú z hodnoty Konštantného symbolu na
bankovom výpise jednoznačné zúčtovať. Preto po prvom zadaní jej zúčtovania v tejto časti programu na otázku programu, čí chceme zadanú operáciu zaevidovať do zoznamu častých operácii aj s hodnotou účtu príjmateľa, odpovieme kladne. Pri položke s odvodmi do sociálnej poisťovne nám program na nasledujúci mesiac v tejto časti automaticky ponúkne zúčtovanie spred mesiaca.

4. SPECIALNE ZUCTOVANIE - priame zadávanie účtovných operácii v DENNIKU UCTOV umožňuje zapísať jej údaje aj do iných súvisiacich pomocných evidencii. Modul BSB však nie je schopný realizovať prepojenie s ostatnými evidenciami v tak širokej miere. Preto s touto voľbou vieme "ísť" so zúčtovaním aktuálnej nesparovanej položky priamo do DENNIKA UCTOV a tam zrealizovať komplexne účtovné zaevidovanie. Ide napríklad o pohyb účtu, ktorý je sledovaný v evidencii Všeobecné saldo-konto, kde prepojenie modulu BSB s nim je nemožné.
V prípade použitia tohoto spôsobu zúčtovania je okamžite po vykonaní zúčtovania položka v evidencii Transakcie na bankových účtoch označená ako spárovaná a okamžite zapísaná nová položka v evidencii BSB s označením "S".

Spôsob párovania kreditných platieb je rovnaký ako sme popísali v predchádzajúcom odseku.