Výpis databanky na tlačiareň

 

Výpisy na tlačiareň môžme uskutočňovať buď v priebehu  programu (napr. po vystavení faktúry alebo pri kontrolách apod.),  alebo je možnosť výpisu obsiahnutá priamo v základnom menu Práca  s databankou alebo si zostavu na výpis vyberieme voľbou  Prezeranie zostáv.

Ak si vyberáme z menu, tak je tam obvykle viac možností  usporiadania vypisovanej zostavy a daná možnosť sa môže ešte  ďalej členiť, prípadne sú k nej doplňujúce otázky na rozmedzia,  dátumy a iné veci.

Ak sme si teda vybrali rozsah a usporiadanie zostavy, počítač ju  začne vytvárať - pri rozsiahlejších databankách to môže trvať  dlhší čas. Po vytvorení ju zobrazí na obrazovke v tzv.  "svetlomodrom okne".

Do väčšiny zostáv nie je možné už nič viac dopisovať  z klávesnice, tieto sú označené v 1. riadku, vedľa názvu zostavy,  nápisom "Read only" (len na čítanie).

V niektorých výpisoch je možné aj dopisovať z klávesnice  (napr. vyšlá faktúra) a potom ju vytlačiť. Táto úprava sa však už  neodpamätá ani neuloží do databanky.

Popis práce so zostavou v "svetlomodrom okne" je v kapitole  Prezeranie vytvorených zostáv. Preto tu popíšeme jednotlivé  možnosti len stručne.

Pohyb po zostave - klávesy : kurzorové šípky, PgUp, Pg Dn, Home,  End. Súčasným stlačením CTRL a šipiek vľavo/vpravo alebo CTRL  a PgUp/PgDn sa po zostave pohybujeme rýchlejšie. Podrobnejší  popis týchto kláves je v kapitole Popis kláves.

Tlač zostavy - stlačením kombinácie kláves CTRL+T sa vytvorená  zostava vytlačí na tlačiareň.

Ak je tlačiareň pripravená, tak nám program najprv ponúkne na  výber, aký rozsah strán z tejto zostavy chceme vytlačiť.  Implicitne je nastavený rozsah od prvej po poslednú stranu. Po  potvrdení rozsahu prebieha už samotná tlač, ak je tlačiareň  pripojená.

Priebeh tlače môžeme sledovať v okne :

 

 

Sú v ňom údaje o tlačenej zostave a množstve už vytlačených  údajov  v percentách aj vo forme prúžkového grafu. Navyše je v poslednom riadku uvedený čas začiatku tlače  a predpokladaný čas ukončenia tlače (podľa systémových hodín  počítača). Ak je zostava dlhá a vyznačený čas je dlhý môžeme si  za ten čas robiť inú prácu.

 

Vymazanie zostavy - stlačením kombinácie kláves CTRL+Z môžeme  vymazať zostavu, ktorú už nepotrebujeme aby nám nezaberala miesto  na disku.

Nájdenie slova - stlačením kombinácie kláves CTRL+F sa vyvolá  okno pre zadanie slova (reťazca), ktoré sa má vyhľadať v zostave.

Nájdenie ďalšieho - stlačením kombinácie kláves CTRL+G sa  v zostave nájde ďalší výskyt slova (alebo reťazca znakov).  Hľadané slovo, spôsob hľadania, smer a ostatné veci sa berú  z posledného nastavenia cez CTRL+F.

Ukončenie prezerania - ak sme už skončili prácu s touto zostavou  tak späť sa vrátime stlačením kombinácie kláves CTRL+W. Po  uzavretí okna sa dostaneme na ďalšiu činnosť, ak sme boli  uprostred nejakej inej činnosti (napr. pri vystavovaní faktúry).  Ak sme sa do okna dostali cez voľbu Prezeranie zostáv, tak po  ukončení sa vrátime späť na to miesto odkiaľ sme prezeranie  vyvolali.

 

K výberu tlačiarne je potrebé poznamenať asi toľko, že je  výhodnejšie používať širokú tlačiareň - formát A3, pretože na nej  je lepšie vidno údaje ak sú vedľa seba vo viacerých stĺpcoch.  Ďalej je výhodnejšie pri rozsiahlejších zostavách použiť  perforovaný tabelačný papier, lebo ten si berie tlačiareň sama.  Je dobré ak tlačiareň má možnosť písania úzkym písmom tzv.  "condensed" mód .

Tieto odporúčania však nie sú záväzné a podľa našich  skúseností je možné tlačiť zostavy prakticky na všetkých druhoch  tlačiarní.