Údaje pre správne zaevidovanie a zúčtovanie ÚČTOVNÉHO DOKLADU

V druhej časti zaevidovania príjmu na sklad budeme zadávať údaje potrebné pre správne zaevidovanie celého ÚČTOVNÉHO DOKLADU v DENNÍKU ÚČTOV a ďalších pomocných evidenciách (evidencia DPH, kniha došlých faktúr). Zadávanie sa vykonáva pri nasledujúcom výpise na obrazovke :


Var. symbol - variabilný symbol je označenie zadávaného ÚČTOVNÉHO DOKLADU u dodávateľa. Pri došlých faktúrach má veľký význam hlavne pri vypisovaní bankového príkazu k jej úhrade.
DIČO dodávateľa - Má význam, ak zadávaným ÚČTOVNÝM DOKLADOM je došlá faktúra. Ak nezadáme žiadnu hodnotu, potom sa program ešte ubezpečuje, či naozaj nechceme zaevidovať DOŠLÚ FAKTÚRU, ale INÝ ÚČTOVNÝ DOKLAD. Ak zadáme DIČO dodávateľa, potom už musí byť zaevidované v Adresári dodávateľov a odberateľov.

To znamená, že ak zadáme DIČO uvedené na doklade a program zahlási chybu neregistrovania takéhoto DIČA, potom postupujeme takto : Stlačíme klávesu F6, čím sa pred nami zobrazí Adresár dodávateľov a odberateľov. Keďže nemáme dodávateľa ešte zaevidovaného, stlačíme klávesu F5 - pridanie novej položky. Vyplníme údaje o dodávateľovi požadované v tejto evidencii. Po ich vyplnení sa zaradí medzi ostatných evidovaných dodávateľov a odberateľov. "Postavíme" sa na zadaného dodávateľa a stlačíme klávesu ENTER. Program sa potom vráti späť k zadávaniu údajov pre správne zaevidovanie ÚČTOVNÉHO DOKLADU - k údaju Dátum kurzu.

Ak máme príslušného dodávateľa už zaevidovaného a nechce sa nám vypisovať celé DIČO, potom stačí stlačiť klávesu F6. Dostaneme sa do Adresára dodávateľov a odberateľov, kde po správnom nastavení triedenia (podľa názvu) ho môžeme pohodlne nájsť stláčaním písmen z názvu dodávateľskej firmy. Po jeho vyhľadaní, t.j nastavení sa na jeho záznam v evidencii, stlačíme klávesu ENTER. Program sa potom vráti späť k zadávaniu údajov kde priradí vybranú hodnotu z Adresára dodávateľov a odberateľov do DIČO dodávateľa a prejde na ďalší údaj - Dátum zúčtovania príjmu.
Dátum zúčtovania príjmu - je určený v predchádzajúcej časti a pri údajoch PRÍJEMKY a preto ho spravidla potvrdzujeme. V prípade jeho zmeny potom aj pre PRÍJEMKU platí tento dátum príjmu na sklad.
Dátum kurzu - u dokladov vystavených v tuzemskej mene nemá význam. Pri zahraničnej mene určuje deň, ktorý platí pre určenie kurzu. Po jeho zadaní program prezrie číselník Kurzové lístky, či zadaná mena má zaevidovaný kurz. Ak tomu tak nie je, potom žiada o hodnotu kurzu v určený deň. Hodnota kurzu platná pre určenú menu a deň je programom hneď vypísaná. Ak sme však nezadali DIČO dodávateľa, potom pre hľadanie kurzu slúži Dátum zúčtovania príjmu.
Dátum splatnosti faktúry - má význam iba pri zadávaní príjmu z došlej faktúry. Počíta sa štandardne ako 10 dní od dátumu kurzu. Tento si môžeme prepísať na iný.
Číslo zákazky - ak sledujeme tok tovaru podľa zákaziek už hneď na vstupe, tak tu uvedieme zákazku ku ktorej ÚČTOVNÝ DOKLAD patrí. Ak nesledujeme zákazky už hneď na vstupe, potom nezadávame nič.