Prezeranie vytvorených zostáv

 

V tomto module si môžeme prezerať zostavy - výpisy, ktoré  sme si nechali vytvoriť kdekoľvek v programe. Tieto zostavy  program vytvorí a súčasne uloží na disk počítača. Tu ostávajú  trvale zapamätané, kým ich nepremažeme vytvorením novej zostavy,  toho istého druhu.

Funguje to tak preto, aby sme si zostavy opakovane nemuseli  vytvárať, pretože ide často o mnohostránkové dokumenty a ich  vytváranie trvá dlhší čas.

Po spustení voľby si program postupne nájde všetky vytvorené  zostavy, ktoré sa nachádzajú na pevnom disku počítača. Potom  vypíše na obrazovku ich zoznam v takomto tvare :

 

   

 

Každá zostava je označená svojim názvom, ktorý  charakterizuje túto zostavu a za ním je uvedený dátum a čas kedy  bola vytvorená. Za tým je uvedený prvý riadok zostavy, ktorý viac  ozrejmí o čo ide.

Požadovanú zostavu si vyberieme tak, že sa šípkami na ňu  nastavíme a stlačíme Enter. Objaví sa nám zapamätaná zostava  v "svetlomodrom okne".

 

Práce, ktoré môžeme vykonávať so zostavou, sú popísané  v poslednom riadku a sú to tieto :

Pohyb - v tomto okne sa môžeme pohybovať všetkými spôsobmi  pohybu, ktoré sú obvyklé v textovom editore. Sú to tieto :

šípky vľavo, vpravo, hore, dolu -  pohyb kurzora o jeden znak  (riadok) v smere šípky

CTRL+šípky (vľavo, vpravo) -  pohyb kurzora na začiatok slova  v smere šípky.

PgUp, PgDn - posun kurzora o "obrazovku" hore, resp. dolu.  To znamená, že všetko čo bolo na obrazovke sa nahradí tým, čo je  pred, resp. za ňou. Napríklad, ak je na obrazovke 21 riadkov, tak  po stlačení tejto kombinácie sa zobrazí predchádzajúcich, resp.  nasledujúcich 21 riadkov. Nejde teda o presun na inú stranu  zostavy, pretože jedna strana zostavy má asi 60 riadkov.

Home, End - pohyb kurzora na začiatok, resp. koniec riadku

CTRL+Home, CTRL+End -  pohyb kurzora na začiatok, resp.  koniec zostavy

CTRL+T -   TLAČ. Stlačením tejto kombinácie sa vytvorená  zostava vytlačí na tlačiareň.

 

Ak je tlačiareň pripravená, tak nám program najprv ponúkne  na výber, aký rozsah strán z tejto zostavy chceme vytlačiť.  Implicitne je nastavený rozsah od prvej po poslednú stranu. Po  potvrdení rozsahu, ak je tlačiareň pripojená, prebieha už samotná  tlač.

Priebeh tlače môžeme sledovať v okne :

  

 

Sú v ňom údaje o tlačenej zostave a množstvo už vytlačených  údajov udané v percentách, aj vo forme prúžkového grafu. Navyše  je v poslednom riadku uvedený čas začiatku tlače a predpokladaný  čas ukončenia tlače (podľa systémových hodín počítača). Ak je  teda zostava dlhá a vyznačený čas je dlhý, môžeme si za ten čas  robiť inú prácu.

CTRL+W=koniec - ukončenie prezerania, prípadne tlače zostavy  a uzavretie "svetlomodrého okna". V tomto prípade sa dostaneme  znovu do okna, kde si môžeme vybrať ďalšiu zostavu na prezeranie,  alebo stlačením klávesy Esc úplne ukončiť prácu s týmto modulom.